Imperial Star Destroyer

Imperial Star Destroyer

niedziela, 10 lutego 2019

Ciężkie radzieckie moździerze M1943 160mm w 4. edycji Flames of War

Ponieważ planuję dokończyć moją kompanię ciężkich czołgów IS z okresu walk o Berlin musiałem dokupić brakujący pluton ciężkich moździerzy. Wiem, że wielu graczy proksuje je łatwiej dostępnymi moździerzami 120mm. Moim zdaniem są one jednak mało podobne i zupełnie mi się nie podobają więc musiałem się wykosztować.


Dzięki serwisowi Ebay.com zakupiłem w Anglii nowiutki blister pełen tych artyleryjskich cudowności. Sam blister kosztował mnie około 65zł a wysyłka 35zł. Wysyłka była droga ale ze względu na liczne nadużycia kupujących sprzedawcy zabezpieczają się wysyłając droższe przesyłki rejestrowane. Inna sprawa, że w Polsce to one rejestrowane raczej nie są. Od dnia płatności do dnia odbioru minęło dokładnie 10 dni więc jak na przesyłkę międzynarodową to czas przesyłki mogę określić jako bardzo dobry.


Blister zawiera 4 moździerze 160mm, obserwatora oraz zbędną w 4. edycji podstawkę dowódczą. Trzeba przyznać, że figurki moździerzy są naprawdę okazałe, rozmiarem na polu bitwy przewyższają niejedną haubicę.


Załogi zrobione są w tym samym stylu co piechota z boxa Udarny Strelkovy i bardzo dobrze pasują do reszty kompanii jeśli ktoś ma akurat tę metalową wersję. Do tych starszych z "szarfami" pasują już nieco mniej.


Jak wyglądają koszty i możliwości moździerzy 160mm? A właśnie tak:


Moździerze straciły podstawkę dowódczą za co otrzymamy 5 punktów kompensacji. Dwa będą kosztowały 65 punktów a cztery 125 punktów. Mają AT3 i FP2+ więc wciąż biją jak ciężka artyleria za nieco mniejsze punkty. W powyższej wersji są one "Hero" więc łatwiej im się wstrzelić i okopać.

FoW 4. Ed.
W czwartej edycji moździerze dostały kilka nowych możliwości, których wcześniej nie miały. Mogą przed grą położyć znacznik na zaplanowany ostrzał czyli tzw. "Pre-planned bombardment". Mogą też wykonywać ostrzał "All guns repeat". Dodatkowo gdy moździerze powtarzają ostrzał to wszystkie działa i piechota pod znacznikiem muszą przerzucać udane rzuty ochronne czyli taki brytyjski Murder z 3 edycji.
Na minus trzeba zaliczyć, że moździerze straciły przerzut ostatniego namierzenia. Na minus musi być również zaliczona utrata podstawki dowódczej bo zawsze był to dodatkowy team do morale i do namierzania wrogów.

Zdjęcia z artykułu, których nie jestem autorem, pochodzą ze strony producenta Flames of War.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz