Imperial Star Destroyer

Imperial Star Destroyer

niedziela, 1 października 2017

Anno Domini 1666 - polski Mordheim?

Na konwencie Pola Chwały 2017 w Niepołomicach na stoisku firmy Wargamer natknąłem się na metalowe figurki do systemu Anno Domini 1666. "A co to takiego?" - pomyślałem sobie. Zauważyłem modele szlachciców wyglądających jak Zagłoba, Skrzetuski i Wołodyjowski a nawet potężnego Litwina z dwurakiem (Podbipięta?!). Po zaglądnięciu do internetu okazało się, że to oni! Ale nie tylko oni. Bo nie jest to Ogniem i Mieczem 28mm.

Za każdą grą kryje się jakiś pomysł, konkretna historia albo opowieść. I tym razem nie jest inaczej. Świat gry jest połączeniem historycznego XVII wieku ze światami książek opowiadających o tym okresie: trylogii Sienkiewicza, Trzech Muszkieterów Dumasa i innych.
W roku 1666 bezpotomnie umiera cesarz świętego imperium rzymskiego. Elektorzy mający wybrać nowego władcę spotykają się w Wiedniu. Europejskie potęgi wysyłają swych emisariuszy, szpiegów i wojskowych by wspomóc życzliwych pretendentów do cesarskiego tronu. W grze odwzorowane są zakulisowe potyczki stronnictw na ulicach Wiednia i realizowanie przez nie celów: eskorty ważnych postaci, wydobycia tajnych dokumentów, przekupstwa urzędników. Albo zwyczajne wyrżnięcie stronników przeciwnej frakcji. Jednakże zbyt głośne zdarzenia mogą sprowadzić postaciom na głowę wszechobecną straż miejską kończąc rozgrywkę i pakując ich do więzienia.

Dodatkowo zauważyłem na zdjęciach w internecie system popularnych ostatnio w grach bittewnych kart, które usprawniają rozgrywkę.


System sprawia na mnie wrażenie polskiej odpowiedzi na Mordheim w bardzo pozytywnym sensie. Pomysł bardzo mi się podoba jednak w chwili publikacji nie znalazłem zasad rozgrywki więc znają je tylko producenci i play testerzy. Obecnie w sprzedaży są figurki do stronnictw Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Królestwa Francji i Osmanów. Są również dwie postacie NPC: kupiec i złodziej.


Z dużą ciekawością czekam na więcej informacji od Wargamera, z przyjemnością napiszę recenzję zasad gdy tylko wpadną w moje ręce. Z tego co słyszałem firma rozważa sprzedaż i rozwój systemu w postaci kampanii kickasterterowej - formie, która wypromowała Ogniem i Mieczem oraz polską wersję Tanks.


3 komentarze:

 1. Gra jest opracowywana już od dłuższego czasu. Faktycznie - punktem zwrotnym było wydanie figurek i pokazanie ich szerszej publiczności. Na szczęście - tej grze bardzo daleko do "Mordheim", bliżej już do "Imperial Assault". Tylko że jest nawet lepsza, dzięki mechanice kart. Testowa wersja zasad, mapy i scenariusze są tutaj: https://www.facebook.com/groups/143992249471895/files/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za linka, zapoznam się. Brakuje mi odnośnika do tych zasad gdzieś na stronie wargamera.

   Usuń
  2. To jedyne znane mi źródło. Zresztą na razie zasady są w wersji testowej.

   Usuń